Goscinny Rene

RENE GOSCINNY – urodzony 14 sierpnia 1926 w Paryżu, zmarł 5 listopada 1977 również w Paryżu. Francuski scenarzysta i pisarz polskiego pochodzenia. Autor znanego cyklu komiksów o Asteriksie oraz serii książek o Mikołajku.


Przyszedł na świat w Paryżu w rodzinie polskich imigrantów. Dzięki współpracy z Morrisem i Albertem Uderzo mógł rozpocząć prawdziwą karierę jako autor scenariuszy komiksowych. Pracując razem z Morrisem stworzył w 1955 roku serię komiksów o Luckym Luke’u. Współpraca z Uderzo przyniosła opowieści o Indianinie Umpapie i Asteriksie (24 zeszyty).


Goscinny jest także autorem serii humorystycznych książek o Mikołajku. Ilustrował je Jean-Jacques Sempé. Te znane i lubiane książki ukazują się we Francji w latach 1956–1964. Opisują one w barwny i humorystyczny sposób wydarzenia z codziennego życia tytułowego Mikołajka, który mieszka we Francji na przełomie lat 50. i lat 60. XX wieku. Seria o Mikołajku składała się początkowo z pięciu książek: „Mikołajek”, „Rekreacje Mikołajka”, „Mikołajek i inne chłopaki”, „Wakacje Mikołajka”, „Joachim ma kłopoty” (później tytuł zmieniono na „Mikołajek ma kłopoty”).


Po ponad 30 latach od śmierci Goscinny'ego jego córka zdecydowała się ujawnić nieznane dotąd opowiadania. W ten sposób powstał kolejny tom przygód Mikołajka: „Nowe przygody Mikołajka”, wydany w 2004 roku. Następny tom Nowych przygód Mikołajka miał swoją premierę we Francji 5 października 2006. Trzeci tom z nieznanymi opowiadaniami o Mikołajku zawiera 10 niepublikowanych dotąd historyjek, napisanych przed laty przez Goscinny'ego, o których istnieniu nie wiedział nawet Sempé i w związku z tym ilustracje do książki wykonał współcześnie.

Wyniki wyszukiwania (58 produkty)

Produkty: 58

Produkty: 58