Monolog polsko-żydowski

(okładka miękka)
Monolog polsko-żydowski (okładka miękka, książki)
Liczba stron: 176
Data premiery: 07-11-2012
Wydawca: Wydawnictwo Czarne

Dostępność: Dostępny | Wysyłamy w 24 godziny

Normalna cena:
34,90 zł
Special Price 29,49 zł
- +
LUB

Opis

Zbiór eseistyki Henryka Grynberga, na który składają się następujące teksty: — Historia polsko–żydowska — Polska ekskluzywna — Trójkąt polsko–żydowsko–ukraiński — Dziedzictwo duchowe — Przymieszka krwi — Żyd, który udawał Polaka, który udawał Żyda — My, Żydzi z Dobrego — Obowiązek — Palestyna, Palestyna... — Winię Europę — Nad pięknym, modrym Wannsee — Imperatyw człowieczeństwa

Większość niniejszego monologu była w tej lub innej formie publikowana w „Res Publice Nowej” i na jej stronie internetowej, gdzie wywoływała ożywioną dyskusję. Esej zatytułowany Obowiązek ukazał się pierwotnie w Odrze, a Przymieszka krwi i Dziedzictwo duchowe wyrosły z recenzji zamieszczonych dosyć dawno w tygodniku „Wprost” i „Gazecie Wyborczej”. Najstarszy jest Żyd, który udawał Polaka, który udawał Żyda..., bo wywodzi się z artykułu drukowanego w 1991 w nowojorskim „Okay Ameryka” i późniejszej dyskusji w chicagowskim „To Be”. Henryk Grynberg w Monologu polsko-żydowskim po raz kolejny podejmuje problem Holokaustu. Zbiór eseistyki, na który składają się teksty pochodzące z różnych lat, sięga do współczesnych dziejów totalitaryzmu, jego korzeni i potwornych skutków, takich jak Szoa, i analizuje wydarzenia, które odcisnęły swe piętno na całym XX wieku. Po tragedii 11 września 2001 r. Autor z nowej perspektywy spogląda na współczesny świat polityki i kultury, na jego duchowy klimat, na polityczną hipokryzję i wybiórczą pamięć. W jednym z esejów mówi m.in. o „rozkładzie moralnym poholokaustowej Europy”, trwałym i ciągle widocznym, zamazującym obraz współczesności.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Poezja! Któż nie zna Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej czy Bolesława Leśmiana. Ale to tylko kilku wybitnych przedstawicieli świata poezji oprócz wymienionych twóców znajdziesz tutaj również wielu autorów polskich i zagranicznych. Poza poezją, tą poważną i tą trochę mniej, oferujemy Wam również artystów tworzących rzeczy bardziej humorystyczne np. w formie aforyzmów czy rysunków autorstwa chociażby Andrzeja Mleczki.

 

Mole Mole to nowe, wyjątkowe miejsce na księgarskiej mapie Polski. To nowoczesne, przytulne małe księgarnie oraz sklep internetowy, przyjazne pasjonatom czytania, wielbicielom dobrej książki i literatury, ceniącym sobie wybór i przyjazne, nieśpieszne zakupy. W naszych księgarniach znajdziecie wyselekcjonowaną ofertę tytułów a na molemole.com możecie buszować wśród dziesiątek tysięcy pozycji książkowych. Nasz bogaty księgozbiór to moc inspiracji i publikacje z niemalże wszystkich dziedzin!

Dodatkowe informacje

Autor Grynberg Henryk
Nazwa Monolog polsko-żydowski
Liczba stron 176
Data premiery 07-11-2012
Wydawca Wydawnictwo Czarne
Seria Esej
Oprawa miękka
Numer wydania I
Język wydania polski
Język oryginału polski
Rok wydania 2012
Forma książka
Nr. artykułu 12032402

Opinie

Oceń ten produkt jako pierwszy

Napisz własną recenzję

Oceniasz: Monolog polsko-żydowski

Jak oceniasz ten produkt? *

 
1 1 gwiazdka
2 2 gwiazdki
3 3 gwiazdki
4 4 gwiazdki
5 5 gwiazdek
Ocena
  • Limit znaków:

Dostawa

Koszty dostawy:

Zamówienie do 150 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Kurier 9,99 zł 12,99 zł
Paczkomaty Inpost 6,99 zł -

Zamówienie od 150 zł

DostawaPłatność onlinePłatność
przy odbiorze*
Punkt odbioru 0,00 zł -
Kurier 0,00 zł 6,99 zł
Paczkomaty Inpost 0,00 zł -

*Płatność przy odbiorze dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Autor

Henryk Grynberg to urodzony 4 lipca 1936 roku w Warszawie polski eseista, pisarz i poeta. Ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, podczas II wojny światowej ukrywał się w przed hitlerowską okupacją w Radoszynie oraz Warszawie. Większość jego najbliższych zginęła z rąk nazistów, zaś wojnę przeżył jedynie przyszły pisarz i jego matka. Ukończył gimnazjum w Łodzi oraz studiował na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, by po studiach podjąć pracę w stołecznym Teatrze Żydowskim. Wraz z ekipą teatru wyjechał do Stanów Zjednoczonych skąd nie powrócił rozpoczynając studia na Uniwersytecie Kalifornijskim oraz pracując dla U.S. Information Agency i radia Głos Ameryki. Jako pisarz zadebiutował w 1959 roku w magazynie „Współczesność” opowiadaniem „Ekipa Antygona”, zaś jego pierwszą książką była antologia opowiadań pod tym samym tytułem. Na swoim koncie posiada wiele książek, w tym także „Dziedzictwo”, w której opisuje wojenne losy swojej rodziny. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz laureat prestiżowych nagród literackich.